Korupcijos prevencijos politika

Korupcijos prevencijos politika

VšĮ Anykščių rajono savivaldybės

pirminės sveikatos priežiūros centro

direktoriaus 2020 m. lapkričio 25 d.

įsakymu Nr. V-266

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ANYKŠČIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS PIRMINĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS CENTRO

KORUPCIJOS PREVENCIJOS POLITIKA

I BENDROSIOS NUOSTATOS

1. VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Anykščių PSPC) korupcijos prevencijos politika (toliau - Politika) nustato korupcijos prevencijos principus ir Anykščių PSPC įsipareigojimus korupcijos prevencijos formavimo srityje bei korupcijos prevencijos politikos formavimą.

2. Politika parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Korupcijos prevencijos įstatymu, kitais

teisės aktais.

3. Politikos nuostatos privalomos visiems Anykščių PSPC darbuotojams, taip pat asmenims, atstovaujantiems Anykščių PSPC kitais pagrindais, kolegialių organų nariams. Įgyvendinamos vadovaujantis susijusiais Anykščių PSPC vidaus dokumentais: Etikos elgesio kodeksu, Vidaus kontrolės politika, taip pat vidaus dokumentais, reglamentuojančiais interesų konfliktų derinimą.

4. Politika viešai skelbiama skelbimų lentoje, siekiant užtikrinti, kad su Politika susipažintų ir jos nuostatų laikytųsi pacientai, jų artimieji bei visi kiti suinteresuoti asmenys, darbuotojai supažindinami išsiunčiant informaciją į el. paštus arba pasirašytinai.

5. Politikoje vartojamos šios pagrindinės sąvokos:

5.1.Korupcija – piktnaudžiavimas patikėta galia, siekiant asmeninės naudos. Tai – veiksmai arba

neveikimas, kuriais tiesiogiai ar netiesiogiai siekiama turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau arba kitam asmeniui už pareigų atlikimą ar neatlikimą arba tokia nauda priimama, taip pat tiesiogiai ar netiesiogiai siūloma, žadama ar suteikiama turtinė ar kitokia asmeninė nauda asmeniui už jo pareigų atlikimą ar neatlikimą.

5.2.Kyšis – finansinės ar kitokios naudos siūlymas, davimas, leidimas duoti, prašymas, priėmimas arba gavimas, siekiant paskatinti netinkamą funkcijų vykdymą arba piktnaudžiavimą asmens užimama padėtimi. Kyšininkavimas gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant, bet neapsiribojant – grynųjų pinigų perdavimu, vertingomis dovanomis, kelionių, pramogų apmokėjimu, karjeros galimybių suteikimu ir (ar) žadėjimu, vertingos informacijos nutekinimu ir kt.

5.3. Kyšininkavimas – savo ar kitų asmenų naudai tiesiogiai ar netiesiogiai pažadėjimas ar susitarimas

priimti kyšį arba reikalavimas ar provokavimas duoti kyšį, arba kyšio priėmimas už teisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, tarnybines (darbines) pareigas.

5.4. Interesų konfliktas – situacija, kai Anykščių PSPC darbuotojas atlikdamas tarnybine (darbines) pareigas ar vykdydamas pavedimą, turi priimti ar dalyvauti priimant sprendimą arba įvykdyti pavedimą, kurie susiję ir su jo privačiais interesais.

5.5. Prekyba poveikiu – tai neteisėti veiksmai pasinaudojant savo pareigomis, įgaliojimais ar kita turima įtaka, siekiant paveikti įstaigą, organizaciją, valstybės tarnautoją, darbuotoją ir pan., kad šie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų vykdydami savo įgaliojimus.

5.6. Piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi – tai savo tarnybinės padėties, įstatymais ir kitais teisės aktais, pareiginiais nuostatais ar kitais įstaigos vidaus teisės aktais suteiktų teisių, pareigų ir įgaliojimų panaudojimas priešingai pareigybės ir Anykščių PSPC interesams, jos veiklos principams, esmei ir turiniui, taip pat suteiktų įgaliojimų viršijimas.

6. Kitos Politikoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos

Baudžiamajame kodekse, Anykščių PSPC Elgesio kodekse, Dovanų, gautų pagal tarptautinį

protokolą ir tradicijas, taip pat reprezentacijai skirtų dovanų perdavimo, registravimo, vertinimo,

saugojimo ir eksponavimo tvarkos apraše.

II SKYRIUS

KORUPCIJOS PREVENCIJOS ĮSIPAREIGOJIMAI IR PRINCIPAI

7. Anykščių PSPC korupcija netoleruojama, todėl Anykščių PSPC įsipareigoja savo veikloje laikytis ir vykdyti Europos Sąjungos, Įstatymo ir kitų teisės aktų, šios Politikos, Anykščių PSPC elgesio kodekso nuostatas, siekiant didinti visuomenės pasitikėjimą Anykščių PSPC vykdoma veikla.

8. Anykščių PSPC tikslas – skaidri politika, skatinanti didelį pacientų ir jų artimųjų, darbuotojų, kontroliuojančių institucijų, įmonių, įstaigų, organizacijų pasitikėjimą Anykščių PSPC veikla.

9. Anykščių PSPC, siekdama užtikrinti korupcijos prevenciją bei kurdama korupcijai atsparią aplinką, vadovaujasi šiais principais:

9.1. visuotinio privalomumo – korupcijos prevencijos subjektais yra visi asmenys. Anykščių PSPC darbuotojai informuojami apie Anykščių PSPC įgyvendinamą korupcijos prevencijos politiką ir jų teises bei pareigas korupcijos prevencijos srityje;

9.2. informacijos atskleidimo ir veiklos skaidrumo. Anykščių PSPC užtikrina, kad jos veikla ir tikslai būtų skaidrūs ir aiškiai deklaruojami, o pagrindiniai Anykščių PSPC dokumentai būtų viešai prieinami, užtikrinant pakankamą informacijos atskleidimą. Nepaisant aukščiau nurodyto skaidrumo įsipareigojimo, Anykščių PSPC saugo konfidencialią paslaptį sudarančią informaciją, pacientų bei kitų asmenų asmens duomenis, neatskleisdama neturintiems teisės informacijos gauti asmenims;

9.3. buhalterinės apskaitos tikslumo ir teisingumo. Anykščių PSPC buhalterinė apskaita turi būti tiksli, teisingai atspindėti visas ūkines operacijas, laikantis visų taikytinų teisės aktų ir apskaitos standartų. Anykščių PSPC turtas turi būti tvarkomas skaidriai ir racionaliai;

9.4. interesų konfliktų vengimo. Anykščių PSPC veiklos sprendimai ir veiksmai grindžiami tarpusavio pasitikėjimo, objektyvumo, nešališkumo, viešųjų interesų viršenybės principais. Anykščių PSPC darbuotojai vengia bet kokio interesų konflikto, kuris galėtų turėti neigiamos įtakos nešališkam ir objektyviam jų pareigų ir funkcijų vykdymui. Darbuotojai, vykdydami savo tarnybines (darbines) pareigas, įsipareigoja nesiekti asmeninės naudos sau ir artimiesiems;

9.5. viešųjų pirkimų skaidrumo. Anykščių PSPC užtikrina, kad visi jos pirkimai būtų vykdomi skaidriai, laikantis lygiateisiškumo, nediskriminavimo, abipusio pripažinimo, proporcingumo ir nešališkumo reikalavimų, racionaliai naudojant Anykščių PSPC lėšas. Anykščių PSPC pirkimai atliekami ir tiekėjai atrenkami (laimėję pasiūlymai nustatomi) vadovaujantis šią sritį reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais. Jei kokių nors pirkimų vykdymo teisės aktai nereglamentuoja, jie turi būti atliekami atsižvelgiant į aukščiau nurodytus reikalavimus, sudarant vienodas ir nediskriminacines sąlygas tiek pirkimo, tiek sutarties vykdymo metu;

9.6. visuomenės ir Anykščių PSPC darbuotojų skatinimo ir motyvavimo elgtis sąžiningai, pranešti apie korupciją bei kitus pažeidimus. Anykščių PSPC užtikrina pranešėjų apsaugą ir pateiktos informacijos konfidencialumą. Anykščių PSPC įgyvendina darbuotojų antikorupcinį informavimą ir mokymą.

9.7. prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnybine (darbine) padėtimi draudimo. Visi Anykščių PSPC darbuotojai savo pareigas privalo vykdyti sąžiningai, nesinaudodami tarnybine padėtimi asmeninei ar artimųjų naudai gauti bei neatlikdami Anykščių PSPC ar viešiesiems interesams žalingos veiklos. Anykščių PSPC netoleruojama prekyba poveikiu, neteisėtas lobizmas.

9.8. kyšininkavimo draudimo. Anykščių PSPC pareiškia, kad netoleruoja kyšininkavimo formų, nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nesiūlo, neduoda ir neleidžia duoti kyšių, taip pat jų neprašo ir nepriima;

9.9. nepotizmo ir kronizmo vengimo. Visi Anykščių PSPC darbuotojai turi vengti nepotizmo, kronizmo ir iš to kylančių rizikų;

9.10. vidaus kontrolės efektyvumo. Anykščių PSPC siekia, kad vidaus kontrolės sistema veiktų sklandžiai ir efektyviai, kad būtų užtikrintas Anykščių PSPC strateginių ir kitų veiklos planų įgyvendinimas, apsaugotas Anykščių PSPC turtas, užtikrinta nenumatytų įvykių prevencija ir valdymas, bei informacijos ir ataskaitų patikimumas ir išsamumas;

9.11. savęs vertinimo korupcijos prevencijos srityje. Anykščių PSPC reguliariai nustato savo vykdomos antikorupcinės veiklos efektyvumą, vertinant darbuotojų turimas žinias ir informaciją bei atsparumo korupcijai lygį;

9.12. atsakomybės už priimtus sprendimus. Visi Anykščių PSPC darbuotojai turi žinoti savo darbines pareigas ir / ar suteiktus įgaliojimus bei atsakomybę už šių pareigų nevykdymą ar netinkamą vykdymą, už teisės aktų pažeidimus. Šių asmenų veiksmuose nustačius nusikalstamos veiklos požymius, informuojamos teisėsaugos institucijos.

III SKYRIUS

ATSAKOMYBĖS KORUPCIJOS PREVENCIJOS POLITIKOS ĮGYVENDINIME

10. Anykščių PSPC direktorius tvirtina korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo planą.

11. Anykščių PSPC antikorupcijos prevencijos pirmininkas yra atsakingas už korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo koordinavimą ir kontrolę.

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

12. Politika yra tvirtinama, keičiama ir / ar papildoma Anykščių PSPC direktoriaus įsakymu.

13. Už Politikos nuostatų pažeidimą Anykščių PSPC darbuotojams gali būti taikoma atsakomybė Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

______________________

Parengė:

Gita Narsutienė

(Anykščių PSPC antikorupcijos prevencijos pirmininkė)


Paskutinį kartą redaguota: 2025-03-13